Züleyha Ortak

Züleyha Ortak hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? müzik kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1987 yılında İstanbul, Kumkapı’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlis’in mutki’sinden olduğunu ve ailesinin henüz o doğmadan önce İstanbul’a taşındığını belirtmiştir. Bu nedenle İstanbul’da doğup büyümüştür. Muhafazakar bir ailenin evladı olan Züleyha Ortak’ın dedesi bölgede tanınan ve sevilen bir imam, annesi ve babası ise hacıdır. Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere 3 dilin konuşulduğu bir ailede yetişmiştir. Ailesinin Cizira Botan’dan Bitlis’e geldiklerini belirtmiştir.

Kariyerine halk müziği solisti olarak başlayan sanatçı, çok öncesinde Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde okurken, bir yandan hem yarı zamanlı konservatuvarda müzik eğitimi almış hem de Zülfü Livaneli‘nin yanında asistanlık yapmıştır. Asistanlık yaptığı dönemde Livaneli’nin yanında bir kaç türkü söylemiş, Livaneli onun müziğe olan ilgisine ve sesindeki farklı tonu fark etmiş, Cemil Topuzlu sahnesinde ona yer vermiştir. Kürtçe seslendirmiş olduğu Yiğidim Aslanım şarkısı Youtube video sitesinde binlerce kez izlenmiş ardından müzik hayatına profesyonel olarak devam etmeye karar vermiştir. 2007 yılının Aralık ayında asistan olmuş daha sonra akşamları TRT Şeş’te Kürtçe dublaj yapmıştır.

Bir röportaj’da ailesinden gizli sevdalandığı müzik aşkını günümüze kadar sürdürdüğünü dile getirmiştir.

Züleyha Ortak albüm çalışmaları;

İlk albümünü, On Dilde Merhaba etnik dillerde Livaneli Şarkıları albümü 2010 yılının kasım ayında müzik severler ile buluşmuştur. Tüm müzik severlerden tam not almıştır.

2. albümü ise BENDEN – Kadın Ağzı Türküler’de kadınların yaktığı ağıtlar, ninniler ve sevda türkülerinden oluşmuştur. 3. albüm çalışması ise Gelin Kınası’nda unutulmaya yüz tutan ‘Kına ve Düğün Şarkıları ile Kalan Müzik etiketiyle yayınlanmıştır.

Başarılı sanatçı 2012 yılında Habertürk Tv’de Müzik Evi isimli müzik sohbet programını hazırlayıp sunmuştur. 2015 senesinde TRT 1 ‘den gelen İyi Fikir isimli programın sunuculuğunu üstlendi. Bu program’da haftanın 4 günü her sabah 3 saatlik yayın ile ekrana çıkmış, hem televizyon tecrübesini pekiştirmiş hem de hayranları ile iletişim kurabilme şansı yakalamıştır.

2017 yılında ise 2 sezon Gelin Kınası adlı kına geceleri programını hazırlamış ve sunmuştur. 2019 yılının bahar aylarında ise Behzat Gerçeker ile Sınırsız Ezgiler programını birlikte sunan güzel sanatçı en son TRT Müzik ekranlarında Züleyha ile Gelin Kınası adlı programı sundu.

Tüm bunların yanı sıra Göksel Baktagir yönetmenliğinde 7 Cihan Kadınları isimli etnik müzik grubunun da bir üyesi olarak hem grubu ile, hem de solo çeşitli festivaller ve kültür sanat organizasyonlarında konserler vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı DTHM korosu ses sanatçısı olarak kariyerini de devam ettirmektedir.

Twitter hesabında 13,9 B civarında, instagram hesabında ise 114bin takipçisi bulunmaktadır. Ayrıca Youtube kanalıda bulunan başarılı ismin kanalındaki abone sayısı 10,2B…

[ad_2]