Utku Bay

1987 Adana doğumlu olan Veli Utku Bay, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur.

Sigorta sektörüne 2010 yılında Generali Sigorta şirketinde Management Trainee olarak giren Bay, bu şirkete iki buçuk yıl boyunca mühendislik sigortaları ve reasürans departmanında underwriter olarak hizmet verdi.

Daha sonra CV Starr & Oman Insurance Group ortaklığının Dubai Sigorta’yı satın alarak Türk Sigorta Marketine girmesini takiben Dubai Starr Sigorta’nın kuruluşunda görev almak üzere bu şirkete Mühendislik Sigortaları Underwriter’ı olarak transfer oldu.

Dubai Starr Sigortanın kuruluşundan itibaren kısa bir süre içerisinde mühendislik sigortaları alanında en büyük 10 sigorta şirketi arasına girmesi sürecinde görev aldı.

Üç yıllık Dubai Starr Sigorta hizmeti sonrası Chubb European Group’un İstanbul Şubesinde Yangın ve Mühendislik departmanında Kıdemli Underwriter olarak göreve başladı.

Chubb’da görev aldığı 4 yıllık süre boyunca Türkiye dışında Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs marketlerinden de sorumlu underwriter olarak hizmet veren Bay, burada global ölçekli oil&gas projeleri, termik, doğalgaz ve yenilenebilir enerji santralleri, baraj, metro ve köprüler gibi mega inşaat yapıları başta olmak üzere çeşitli zorlu teknik yapıların sigortalanması konusunda uzmanlaştı.

Teknik risk değerlendirmesi ve müşteri yönetimi dışında katastrofik risklerin modellenmesi ve CAT Underwritingi konusunda da önemli tecrübe sahibi olan Bay, 2020 Yılı Ocak ayında T.C Hazine ve Maliye Bakanlığının Yeni Ekonomik Programı kapsamında, “Ekonomik Dengelenme” ve “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme” hedeflerine sigortacılık sektörü odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak amacı ile kurulan Türk Reasürans A.Ş’de İhtiyari Reasürans ve Özel Riskler departmanı müdürü olarak göreve başladı.

Halen bu şirkette görevine devam eden Veli Utku Bay evli ve bir kız çocuk babasıdır.

LinkedIn

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...