Tahir Elçi

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğan, Kürt kökenli bir Türk hukukçu ve aktivisttir. Cizre’de doğup büyüyen Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Hukuk kariyerine 1992 yılında Diyarbakır’da serbest avukat olarak başlayan Tahir Elçi, 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması alanında eğitim aldığı Almanya’daki Avrupa Hukuku Akademisi’nde bulunmuş ve çeşitli ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır.

Kasım 2012’de Diyarbakır Baro Başkanlığına seçilen Elçi, 2014 yılında tekrar bu göreve gelmiştir. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyeliği yanı sıra Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliklerini de yürütmüştür.

Tahir Elçi’nin hayatında önemli bir dönemeç, 14 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk kanalındaki bir programa katılmasıyla gerçekleşti. Programda yaptığı “PKK, terör örgütü değildir. Silahlı, siyasal bir harekettir.” açıklaması nedeniyle 20 Kasım’da gözaltına alındı. Ancak Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tahir Elçi’nin ölümü, 28 Kasım 2015 tarihinde Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle gerçekleşti. Bu trajik olay, Türkiye’deki insan hakları savunucuları ve hukuk camiasında büyük bir kayba işaret etti. Evli ve iki çocuk babası olan Tahir Elçi, aynı zamanda eski Bayındırlık Bakanlarından Şerafettin Elçi’nin akrabasıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...