Sibel Chulliat

Sibel Özer Chulliat 27 Aralık 1966’da İzmir’de doğdu. Eğitiminin Türkiye ayağını H.Ü. Felsefe ve Konservatuvar Tiyatro bölümlerinde tamamladı. Oyunculuk bölümünden birincilikle mezun oldu. Daha yüksek eğitimini ABD ve Fransa’da gerçekleştirdi. Sorbonne Üniversitesi Tiyatro bölümünde doktorasını tamamladı, PhD.

Sibel Özer Chulliat’ya Sorbonne Üniversitesi özel atölyesini kurmasını teklif etti ; sanatçı ’Stanislavski’den Ostermeier’e ‘Oyunculuk ve Yönetmenlik’ adını verdiği atölyesini kurdu ve ABD’ye geçinceye kadar bizzat yönetti. Bu atölyede yüzü aşkın oyuncuyla sayısız oyunlar sahneye koydu. Belçika ve Paris’te konferanslara katıldı. İkisi Master, biri doktora tezi olmak üzere toplam olarak (3) üç akademik tez yazdı. Bunların biri İngilizce, ikisi Fransızca dillerindedir.

Türkiye Devlet Tiyatroları’nda uzun yıllar oyuncu ve yönetmen olarak hizmet verdi. Bu süre içinde hem taşrada, hem de metropollerde pek çok yerli ve yabancı oyunun başrollerini oynadı, yönettiği ‘Pygmalion Bir Kadın Yarattım’ adlı oyunla XIV. Direklerarası En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. Pek çok yurtdışı projeyi hayata geçirdi. Devlet Tiyatroları’nın Paris’e açılma projesini bizzat geliştirdi. Paris’te Comédie Française’in Genel Müdürü ile karşılıklı turneler anlaşmasını prensip olarak başlattı. Brüksel’de Avrupa Birliği Kültür Projelerinde bağımsız ekspert olarak çalıştı. Londra’da LAMDA, RADA ve Royal Shakespeare Company’nin ortaklaşa hazırladıkları programda ‘’All’s Well That Ends Well’ oyunuyla sahneye çıktı. DT’den erken emekliliğini isteyip, Paris’e yerleşti ve kendi tiyatrosunu kurdu : Compagnie Cadances.

Burada oyun yapıp yönetti ve sayısız atölyeler kurdu. Yanısıra hem Sorbonne’da, hem de Forum de Mouvement adlı özel bir akademide dersler verdi, Fransızca ve İngilizce oyunculuk bölümünde pek çok dramatik eseri ve müzikal oyunu tasarladı ve sahneye koydu. Paris’te Odeon tiyatrosunda Rus tiyatrosuna ait çağdaş stilleri içeren bir kreasyonla sahneye çıktı. Profesyonel nedenlerle ailesiyle birlikte ABD’de yaşamaya başladı. Florida ve Colorado eyaletlerinde birbirinden farklı tiyatrolarda ve üniversite tiyatrosunda görev aldı. Mesleki yetkinliğinin, doktorasının yanında Florida’da bir de ‘Fransız Filolojisi’ bölümünde ikinci bir Master yaptı ve Lisans öğrencilerine Fransızca dersleri verdi.

Sibel-Chulliat-Tanınmış-Kişiler

Emekliliğinden sonra davetli yönetmen olarak 2018’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu oyunu sansürlenince, ‘yasak’ merkezli pratik-teorik bir Akademik Türk Tiyatrosu ‘sentezi’ olan ‘KİBAR KİTAP’ adlı ilk genel okuyucu kitabını e-book olarak yayınladı. Şu anda ‘Voltaire ve Ben’ adlı ikinci kitabını yazmaya devam ediyor. Ödeneksiz Özel Tiyatrolar’ın pandemiyle su yüzüne çıkan köklü sorunlarına çözüm üretme sürecine zoom toplantılarıyla katılıyor ve öneri raporları hazırlıyor. Eğitim, sağlık, beslenme, barınma konularında pek çok ‘gönüllülük’ projesinde yer alıyor.

Spor yapıp, kitap okuyor ve yazıyor. Sistematik olarak eski ve yeni filmler seyredip, katalog yapıyor. Bütün kariyeri boyunca sahnede bizzat söylediği ve söylettiği müzik eserlerinden oluşan bir repertuvar oluşturuyor ve onları seslendiriyor.

Instagram hesabı çok özgün ve aktif bir platforma dönüştü, sanatçı oradan takipçilerine ulaşıyor. You Tube’da mesleğiyle ilgili profesyonel röportajlar veriyor.

600 yıllık imparatorluğun, yüzyıllık Cumhuriyetin evlatları olarak, ülkemizde farklılıkların zenginliğe ve yaratıya dönüşmesine izin verecek medeni seviyeyi bugün hala oluşturabilmiş vaziyette değiliz. Bizim mesleğimizle ilgili özel olarak ilk ve en önemli meselemiz özgürlüktür. Bunun için dönem demeden, kurum demeden, proje demeden yaratıcılık ateşimizi söndürmeye çalışan bütün unsurlarla fevkalade pozitif, donanımlı ve zarif bir şekilde mücadele vermeliyiz. Sanatsal iletişimlerimizde ve buluşmalarda ‘kalite’ pusulamız olmalıdır. Başarı ölçülebilen bir değerdir, dünyanın tiyatrosu gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi bizde de üst düzey yaratıcı projelere cesaret edilmeli ve bunların engellenmeden, özgürce seyirciyle buluşabilmesi için sağlam bir duruşa sahip olunmalıdır.

Türk tiyatrosunun dünyada transparanlıktan kurtulması şarttır ve geciktirilmemelidir. Seyircimiz avutucu değil, varoluşunu değerlendirebileceği sarsıcı eserlerle beslenmelidir ; böylece salonda ve sahnede seviye kendiliğinden yükselecektir. Mevcut tiyatromuz ‘devşirme’ bir tiyatrodur. Tiyatromuzun ‘özgün’ form ve ‘içerik’ özelliklerine kavuşması için bilgi, laboratuvar, yabancı dil, araştırma konularında seferberlik ilan edilmeli, donanımın ve bilgi debisinin acil yükseltilmesi girişimlerinde bulunulmalıdır. Kişi olarak tek tek her bir sanatçı yetenek, bilgi, kültür donanımı, yabancı diller – kültürler – sanatlar konusunda rasyonel tecrübeler edinmelidir. Hem pratik hem de teorik derinliği olan SANATÇI TARAFINDAN YAZILMIŞ sentez eserler kaleme alınmalıdır. Bu şekilde yazılmış, bir sanatçı elinden çıkmış ilk kitap KİBAR KİTAP’tır ve 2019 tarihlidir… Sonuç itibarıyla, gerçekçi olarak sanatımızın dünyanın sanatı gelişmiş ülkelerine kıyasla geri olduğunu kabul etmeli, geçmişten gelen birikimlerimizi saygıyla, ancak kritik akılla değerlendirip, ivedilikle özgür, özgün, çağdaş Türk tiyatrosunun inşasına girişilmelidir.

LinkedIn

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...