Özgür Özel

21 Eylül 1974 tarihinde Manisa’da doğan Özgür Özel, Türk siyasetçi, eczacı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) mevcut genel başkanı olarak bilinir. 2011 yılından beri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Manisa milletvekili olarak görev yapmaktadır. CHP’nin 24 Haziran 2015 – 3 Haziran 2023 tarihleri arasında grup başkanvekilliğini üstlenmiş, ardından CHP TBMM grup başkanı olarak seçilmiştir.

Özgür Özel, 3 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen CHP Olağan Kurultayı’nda CHP genel başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yarışmış ve 276 oy farkla genel başkan seçilmiştir. 5 Kasım 2023 tarihindeki kongrede rakibi Kılıçdaroğlu’nu geride bırakarak CHP’nin genel başkanı olmuştur.

Özel’in siyasi kariyeri öncesinde serbest eczacılık yapmış olup, eczacılık camiasında çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası platformlarda Türk eczacılığını temsil etmiştir.

Siyasi arenadaki başarısının yanı sıra Özgür Özel, partisinin iç demokrasisine vurgu yaparak CHP’nin liderinin demokratik yollarla seçilmesi gerektiğini savunmuştur. Parti içindeki demokratik süreçlere duyduğu önemi vurgulamış ve liderlik yarışındaki adil rekabeti desteklemiştir.

Ayrıca, Özel’in Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sert eleştirilere karşı verdiği cevaplar da dikkat çekmiştir. Erdoğan’ın eleştirilerine karşı kendinden emin duruşu ve sert ifadelerle cevap vermesi, siyasetteki güçlü liderlik özelliklerinden biri olarak öne çıkmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...