Naci Görür

Naci Görür, 9 Eylül 1947 tarihinde Elazığ’da doğmuş bir Türk jeolog, deprem bilimci, sedimantoloji ile deniz jeolojisi uzmanı ve akademisyendir. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Görür, özellikle havza analizi ve depremsellik konularında yaptığı araştırmalarla ve Marmara Denizi ile deprem konularında kamuoyunu bilgilendirme çabalarıyla tanınmaktadır.

Naci Görür, lisans eğitimini 1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve ardından 1971’de yüksek lisansını tamamlamıştır. İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalıştığı dönemde, 1977’de Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla Imperial College London’da doktora yapmıştır. Türkiye’ye dönüşünde İTÜ’de akademik kariyerine devam etmiş ve 1983’te doçent, 1989’da profesör unvanını almıştır.

Görür, bilimsel çalışmaları ve katkıları nedeniyle çeşitli ödüllerle onurlandırılmıştır. 1983 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü kazanmış ve 2004 yılında NATO Bilim Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Türkiye Bilimler Akademisi’ne 1997 yılında seçilen Görür, 2011’de yapılan yasa değişikliği sonucunda TÜBA üyeliğinden istifa etmiştir.

Naci Görür, 2022 itibarıyla Elsevier ve Stanford Üniversitesi’nin dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Bilim Akademisi altında yer almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...