Müjde Ar

Müjde Ar, asıl adı Kâmile Suat Ebrem olarak bilinen, 21 Haziran 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş bir Türk oyuncusudur. Aysel Gürel’in kız kardeşi ve Mehtap Ar’ın ablasıdır. Tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında başarılı bir kariyere sahiptir.

Müjde Ar, sekiz yaşında Oraloğlu Tiyatrosu’nda sahneye çıkarak oyunculuk kariyerine başlamıştır. İlk büyük çıkışını, Halit Refiğ’in yönettiği ve Halid Ziya Uşaklıgil’in ünlü eserinin televizyon uyarlaması olan 1975 tarihli “Aşk-ı Memnu” dizisindeki Bihter rolüyle yapmıştır. Bu rolle bir anda ün kazanarak sinemaya geçiş yapmıştır. Müjde Ar, Türk sinemasındaki kadın temsilini değiştiren ve cinselliğe farklı bir bakış açısı getiren kadın filmlerindeki unutulmaz oyunculuk performanslarıyla tanınmıştır.

1980’de Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Deli Kan” ve 1981’de Ömer Kavur’un yönettiği “Ah Güzel İstanbul” filmlerindeki rolleriyle dikkat çekmiştir. Cesur ve zor rolleri üstlenerek, cinselliğe açık bir bakış getiren Müjde Ar, Türk sinemasında kendine özgü bir yer edinmiştir. Göl (1982), İffet (1982), Şalvar Davası (1983), Dağınık Yatak (1984), Fahriye Abla (1984), Dul Bir Kadın (1985), Adı Vasfiye (1985), Kupa Kızı (1986), Aaahh Belinda (1986), Teyzem (1986), Asılacak Kadın (1986), Afife Jale (1987) ve Arabesk (1988) gibi önemli yapımlarda başarılı performanslar sergilemiştir.

Müjde Ar, kariyeri boyunca birçok önemli yönetmenle çalışmış ve birçok ödül kazanmıştır. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini Adı Vasfiye ve Aaahh Belinda filmleriyle almıştır. 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü ve 35. Altın Kelebek Ödülleri’nde Altın Kelebek 35. Yıl Özel Ödülü gibi prestijli ödülleri de bulunmaktadır.

2007-2009 yılları arasında NTV’de “Haydi Gel Bizimle Ol” adlı bir program yapmıştır. Ancak, bu programda sarf ettiği bazı ifadeler nedeniyle hukuki sorunlarla karşılaşmıştır. 2020 yılında Bodrum’da yaşadığı gürültü kirliliği ile ilgili bir sorunu gündeme getirerek Gürültüsüz Yaşam Platformu’nu kurmuştur.

Müjde Ar, sanat hayatına damga vurmuş, cesur ve özgün duruşuyla Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...