Metin Can

2002 yılında Platin Dergisi’nde ekonomi gazeteciliğine başlayan Metin Can, Referans Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Ekonomist Dergisi Habertürk, Sabah ve Natioanal Geograpich gibi yayınlarda röportajlar ekonomi editörlüğü yaptı. Can, bu sürede ekonomi basınında en fazla ödüle layık görülen gazeteci unvanını aldı.

Türkiye’nin yanı sıra 50’den fazla ülkede KOBİ’lerin ve girişimcilerin gelişim süreçlerini yerinde inceledi, küresel başarı öyküleri kaleme aldı. CNN Turk ve SKY News kanalları için küresel ekonomi programları hazırladı. Cibuti’den Sibirya’ya Çin’den Arjantin’e dünyanın birçok yerinde yerli yabancı başarı kahramanlarını kovaladı ve öyküleştirdi. Gazetecilik hayatında birçok yolsuzluk dosyası da hazırlayan Metin Can Çiftlik Bank dolandırıcılığını ortaya çıkaran gazeteci olarak da biliniyor.

Türkiye ve dünya genelinde 2000’den fazla röportaj gerçekleştirdi. Yapı Kredi bankası Sponsorluğunda “Anadolu’nun En Büyük 250 Şirketi” Araştırmasına imza attı.

Aynı zamanda sosyolog olan Can, Uzun yıllar akademik alanda çalışmalar da yaptı Can, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde Küresel Siyaset ve Ekonomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimleri aldı. Aynı üniversitelerde Girişimcilik alanında dersler verdi.

Can’ın yayınlanmış 3 adet de kitabı bulunuyor. 2012’de Alfa Yayınevi’nden çıkan İlk kitabı ‘Mucit KOBİ’ler’ birçok üniversitede ve yurtdışında ders kitabı olarak okutuldu. Can’ın diğer Kitapları ise sırasıyla “Yarına Hazır KOBİ’ler” ve “KOBİ 4.0 Nasıl olunur, 100 Başarılı Uygulama

Can aynı zamanda Türkiye’nin İlk Endüstriyel Ürün, Yazılım Ve Girişimci Arama Motoru olan Yerliara.com’un da mucidi. Türkiye’nin teknolojideki üretim gücünü ve kabiliyetlerini görünür hale getirmek için tasarlanan oluşumda bugün 5 bine yakın şirket yer alıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İTÜ Arı Teknokent gibi 20’ye yakın kurumun gönüllü destek olduğu oluşum yeni nesil bir tanıtım ve ticaret platformu olarak yoğun ilgi görüyor.

Uzun yıllar Türkiye Dağcılık Federasyonu’nda ekstrem sporlar eğitmeni olarak da görev yapan Can, bu alanda da faaliyetlerini sürdürüyor.

Yayınlanmış Eserleri:

  • KOBİ 4.0 Nasıl Olunur- 100 başarılı uygulama  (2016)
  • Yarına hazır KOBİ’ler (2012)
  • Mucit KOBİ’ler (2010)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...