Metin Akdülger

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da doğan Metin Akdülger, Türk dizi, sinema ve tiyatro dünyasının başarılı bir oyuncusudur. Lise yıllarında amatör tiyatro oyunlarına katılarak ve kısa filmler çekerek oyunculuk yeteneklerini geliştirmiştir. Eğitim hayatına Koç Üniversitesi’nde devam ederken, okuldaki oyunculuk derslerine katılmış ve bu süreçte tiyatro oyunlarında aktif rol almaya devam etmiştir. 2012 yılında Craft Tiyatro ekibine katılarak profesyonel tiyatro kariyerine adım atmıştır. Oyunculuk kariyerine, 2012’de Kaset oyunundaki performansıyla başlamıştır.

2013 yılında gençlik dizisi Medcezir’de rol alarak televizyon dünyasında tanınmaya başlayan Akdülger, aynı yıl içinde felç geçiren bir futbolcuyu konu alan Bensiz adlı filmde başrol oynamıştır. Sinema deneyimini artıran Akdülger, 2014’te Didaskali Tiyatro’nun hazırladığı Maşenka oyunu ile tiyatro sahnelerine geri dönmüştür. 2015 yılında Analar ve Anneler adlı dönem dizisinde rol almıştır.

2016 yılında Duygu Asena’nın otobiyografik romanından uyarlanan Kahramanlar Hep Erkek tiyatro oyununda yer alarak başarılı bir performans sergilemiştir. Aynı yıl Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde Osmanlı Padişahı IV. Murat Han’ı canlandırarak televizyondaki ilk başrol deneyimini yaşamıştır. Dizinin sona ermesinin ardından tiyatroya dönen Akdülger, 2017’de Baldan Karanlık adlı tek kişilik oyunda oynamış ve bu performansıyla 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın Umut Vaat Eden Erkek Oyuncusu” ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl, Kırık Kalpler Bankası filmi ile sinema kariyerine de devam etmiştir. 2018 Cannes Film Festivali’nde gösterilen En Sevdiğim Kumaş filminde yer almıştır.

2018’de polisiye türündeki Şahsiyet ve 2019’da fantastik türündeki Atiye adlı internet dizilerinde rol almıştır. Akdülger, kariyeri boyunca çeşitli kısa filmlerde oynamış ve bazı kısa film yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. 2019’un sonlarında Burak Yeşildurak ile Journers adlı müzik grubunu kurarak müzik çalışmalarına başlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...