M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

M.Salih Kanber

Research & Development - Branding, Energy Distribution Systems, Electric Vehicles, Robotics, Battery Systems
Research & Development - Branding, Energy Distribution Systems, Electric Vehicles, Robotics, Battery Systems

Konya‘da, bu güzel şehrin belki de en güzel zamanı olan 1983 yılında doğdum. Çanakkale, Konya, Afyon ve Antalya’ da anaokulundan liseye kadar olan ve içerisinde bir çok anı barındıran eğitim sürecimi tamamladıktan sonra üniversiteye Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliğinde başladım. Çok stresli ve hızlı bir maratonun ardından kazandığım bölümümü normal zamanından bir tık daha uzun bir sürede tamamlayarak mezun oldum.

Okulu uzatmamda teorik bilgiden çok pratik uygulamalara önem vermem ve bu dönemde yoğun bir şekilde ODTÜ Teknokent bünyesindeki firmalarda çalışmam etkili oldu. Hiç pişman değilim. Bu dönemde, çok değerli çalışmalara imza atma şansı yakaladım. Çalıştığım firmalardaki değerli ekip arkadaşlarımla birlikte Türkiye’nin ilk elektrikli monorail trenini tasarladık ve çalıştırdık. Güneş arabaları takımında yer alarak güç elektroniği ekibimizle elektrikli yarış arabalarımızın kontrol elektroniklerini tasarladık. Almanya, Fransa ve Hollanda’ya yaptığımız iş gezilerinde birbirinden değerli deneyimler ve bağlantılar elde ettik. En sonunda, mezun olmama az bir süre kala,
güzel bir ekiple birlikte ODTÜ Teknokent Yeni Fikirler Yeni İşler yarışması 2008 etabına katılarak dereceye girme başarısı gösterdik ve birbirinden değerli bağlantılar ve destekler elde ettik.

M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

Mezuniyetimin ardından Solar Termal Güneş Enerjisi santralleri üreten Alman-Türk ortaklı bir firmanın ArGe departmanında görev aldım. Uluslararası bir ekiple Almanya, Antalya, Muğla, Ankara, İzmir ve Kıbrıs’ta güneş santralleri kurduk, güneşin sıcaklığıyla fabrikalarda cips pişirdik, otellerde çamaşırların hijyenini sağladık, perakende satış alanlarını soğuttuk.

Bir sonraki aşamada Bilim ve Sanayi Bakanlığından Tekno Girişim desteği alarak Pantera Mühendislik firmasını kurdum. Yaklaşık 3 sene ciddi şekilde tecrübe kazandıktan, her türlü zorlukla mücadele ettikten ve ciddi seviyede sermaye harcadıktan sonra battım! Evet, bunun başka türlü bir ifadesi mümkün değil.

M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

Ankara’da maceram bu batışın ardından son buldu ve Antalya’ya taşındım. Burada 2014 yılında Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ bünyesinde ArGe bölümünde yeni bir maceraya atıldım ve 2014 – 2020 yılları arasında, mühendis ve yönetici pozisyonlarında 19 ulusal ve uluslararası ArGe projesinin yönetiminde ve uygulanmasında görev aldım. Söz konusu elektrik dağıtım şirketinin tüm ekipleriyle ve uluslararası partner firmalarla ortak çalışarak ekonomimize yaklaşık 4 milyon dolarlık katma değer sağladık.

2020 Yılında tam da pandemi döneminde yaşadığım zorlu bir hastane sürecinin ardından, değişen düşüncelerim ile birlikte gençlerimizin eğitimine önem vermeye başladım. Elektronik eğitim kitleri geliştiren Sunday Kits markasına, batarya şarj sistemleri ile güç elektroniği alanında çözümler geliştiren Thurbolt markasına ve bu iki ana markanın yanı sıra TieNext, Design Adam ve Scoroid gibi markalara da yatırım yapıyorum.

M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

Bir süredir fikir geliştirme, inovasyon ve lisanslama ile ilgili gelir modelleri üzerinde de çalışıyorum. Gençlere, girişimcilere ve firmalara çeşitli eğitimler veriyor, kariyer koçluğu yapıyor, aktiviteler düzenliyorum.

M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

Yazmakta olduğum 2 kitabım mevcut. İlki Kutsal Pil kitabı, diğeri ise Mucitsin ismini verdiğim bir kitap. Uzun bir süredir fotoğrafla ilgiliyim. T4AUMS çağrı koduyla amatör telsizciyim, amatör kaptan ve lisanslı drone pilotuyum.

M-Salih-Kanber-Tanınmış-Kişiler

LinkedIn

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.