İpek-Kızılcıklı-Tanınmış-Kişiler

İpek Kızılcıklı

Kurumsal İletişim Uzmanı
Kurumsal İletişim Uzmanı

1993 yılının yaz sıcağında, İstanbul’da dünyaya gözlerimi açtım. 2011 yılında Bahçelievler Lisesi’nden mezun oldum. Ortaokul yıllarımdan itibaren iletişimci olmak hayalim ve hedefimdi. Bu nedenle “Halkla İlişkiler mesleğini en başarılı nerede okuyabilirim?” sorusuna cevap bulmak için sürekli araştırmalar yaptım. 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü kazandım. Akdeniz Üniversitesi, gitmek ve okumak istediğim ilk üç okuldan biri olduğu için sonuçtan çok memnun kalmıştım.

2012 yılında yani üniversiteye başladığım ilk sene iletişim fakültesinin PR Ajansı olan Unique Office’e katılma fırsatı yakaladım. Burada Aydın Doğan Genç İletişimciler, RATEM Aklıma Bir Fikir Geldi gibi üniversiteler arası iletişim fikirleri yarışmalarına katılma şansım oldu. Mezun olana kadar, 4 yıl boyunca Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’ndan toplamda dört ödül kazandım. Ürün- Hizmet – Tanıtım (MPR) projelerimden birincilik ve ikincilik; açık hava reklamı projemden ikincilik; kurumsal iletişim projemden ise ikinciliğim mevcut. Unique Office’de metin yazarlığı ve stratejik planlama tarafında yer alıyordum. Mezun olana kadar üniversite içi ve üniversite dışında birçok proje hazırlama – uygulama fırsatım oldu. Bununla birlikte iletişim fakültesinin etkinlik ve organizasyon birimde yer aldım. Fakültede gerçekleşen organizasyonların yönetiminde bulundum, sunuculuk yaptım. Ayrıca 2014 yazında Hürriyet, 2015 yazında TEMA Vakfı’nda kurumsal iletişim bölümünde staj yaptım. Ve 2016 yılında ikincilikle mezun oldum. Mezun olduktan sonra çok kısa bir süre İngiltere’de dil okuluna gidip geldim.

İpek-Kızılcıklı-Tanınmış-Kişiler

Mezun olduktan sonraki ilk iş deneyimime TEMA Vakfı’nda İletişim Sorumlusu olarak başladım. 2017 Ocak ayında başladığım görevimden 2017 Aralık sonunda ayrıldım. Bunun nedeni TEMA Vakfı’ndaki işimi Esas Sosyal İlk Fırsat Programı dahilinde bulmuştum. İlk Fırsat Programı, yeni mezun gençlere ilk iş deneyimlerini sağlayabilmek amacıyla yola çıkmış ve gençleri iş hayatına kazandırmak için çalışmalar gerçekleştiren bir program. İlk işe başlarken bir yıl süreyle başlıyorsunuz. Sözleşmeniz bunun dahilinde gerçekleşiyor. Bu süreçte de etkili konuşma ve diksiyon, beden dili eğitimi, problem çözme becerileri eğitimi gibi çeşitli kişisel gelişim eğitimleri aldım. Daha sonrasında özel sektörde devam etmek istediğim için bir yılın sonunda vakıftan ayrıldım. Altınbaş Üniversitesi Kurumsal İletişim Uzman Yardımcısı olarak meslek hayatıma devam ettim. Burada gençlerle çalışma fırsatının hem çok keyifli olduğuna inanıyor hem de gençlerle birlikte oluşmaya başlayan yeni nesil iş modelini daha yakından tanıma fırsatı yakaladığımı düşünüyorum. Bununla birlikte vakıftan ayrıldıktan sonraki süreçte Bilge Adam’da Dijital Pazarlama eğitimi de aldım. Bunun nedeni dijitalleşen günümüz dünyasında iletişim alanını daha yakından tanıma ve öğrenme isteğimdi. Altınbaş Üniversitesi’nden sonra, şuanda PORLAND’ta Kurumsal İletişim Uzmanı olarak çalışıyorum. Bununla birlikte Abidinle Gülümse Sosyal Sorumluluk Projesi’nde gönüllü Proje Uzmanıyım. Projeyle birlikte yaptığımız şey, aslında daha önce hiç doğum günü kutlayamamış dezavantajlı çocuklarımıza doğum günü sürprizi yapıyoruz. Günün sonunda mutluluğun resmini çizmelerini rica ediyoruz. Ve çocukların çizdiği mutluluğun resmi ile ürünler üretiyoruz. Ürünlerin satışından elde edilen gelirle dezavantajlı çocuklarımızın eğitim, sağlık, temel gıda ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yine bu çocuklarımızın annelerine meslek edinme eğitimleri ve çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabilmeleri adına uzmanlar tarafından psikolojik eğitimler sağlıyoruz.

İpek-Kızılcıklı-Tanınmış-Kişiler

2020 yılı içinde aldığım bir karar ile kendime bir kişisel blog sitesi de kurdum. Bunun nedeni tamamen hobi amacıyla başlamış olduğum bir şey. www.ipekkizilcikli.com ‘da içimden geldiği zamanlarda yazılarımı paylaşıyorum. Öğrenmenin sonunun olmadığına inanlardanım ben de. Bu yol uçsuz bucaksız derya deniz. Ve ben de bu yolda –  iletişim yolunda ve dünyasında kendimi geliştirmek, daha çok şey öğrenmek ve daha fazla insana dokunmak için çalışmalarıma devam ediyorum ve edeceğim.

LinkedIn

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.