İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde doğan Türk tarihçi, akademisyen ve yazardır. Türk Tarih Kurumu şeref üyesi olarak tanınan Ortaylı, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi yönetim kurulu üyesi, Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu üyesidir.

Annesi Kırım’ın önde gelen asilzade ailelerinden Karaçay’a mensup Karaşay ailesinden olan Şefika Ortaylı ve babası Kırım doğumlu, Türkçe’ye Kırım tarihi ve Tatarlar üzerine eserler ve makaleler çevirmiş bir uçak mühendisi olan Kemal Ortaylı’dır. Annesi aynı zamanda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünde uzun yıllar hocalık yapmıştır. Ortaylı, Türkçe, Almanca ve Rusça’nın konuşulduğu bir ev ortamında büyümüş ve Enver, Emeldar ve Nuriye adlarında üç kardeşi bulunmaktadır.

1947’de dünyaya gelen Ortaylı, 2 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Avusturya Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1965 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...