Hüseyin Avni Danyal

Hüseyin Avni Danyal, 12 Nisan 1962 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelmiş Türk oyuncudur. İlköğrenimine Trabzon’daki İskenderpaşa İlkokulu’nda başlayan Danyal, ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla birlikte eğitimine Ankara’da devam etmiş, ortaokul ve lise eğitimini Ankara Aydınlıkevler Lisesi’nde tamamlamıştır. Tiyatro ile tanışması ise 1978-1979 yıllarında Ankara’da amatör tiyatro çalışmalarına katılarak başlamıştır.

1981 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’ne giren Hüseyin Avni Danyal, 1985 yılında başarıyla mezun olmuştur. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda bir süre görev aldıktan sonra, 1988-1994 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosu’nda sahne almıştır. Oyunculuk kariyerindeki başarılarından biri olan Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü 2001 yılında kazanmıştır.

2009 yılında vizyona giren Güz Sancısı filmiyle sinema dünyasında da adını duyuran Danyal, Kenan karakterini başarıyla canlandırmıştır. Ancak, özellikle Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Yalçın Bulut karakteriyle 2007-2010 yılları arasında 1’den 100. bölüme kadar uzanan süreçte büyük bir popülerlik elde etmiştir. Hüseyin Avni Danyal, daha sonra Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Tufan karakterini canlandırarak kariyerine devam etmiştir. Bu dönemde canlandırdığı karakterlerle izleyici tarafından sevilerek hatırlanan Danyal, Türk televizyon ve sinemasının önemli isimlerinden biri haline gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...