Hakan-Dikbakan-Tanınmış-Kişiler

Hakan Dikbakan (d.2000, Adana) Girişimci ve İngilizce Öğretmenidir. Girişimcilik serüvenine 18 yaşında kurduğu DijitalÇevirmen.com pazar yeri sitesi ile adım atan Hakan Dikbakan Aslen Baba tarafından Malatyalı, Anne tarafından ise Sivaslı’dır. Adana’nın Seyhan İlçesinde doğdum. İlkokulda köklü bir okul olan Mimar Kemal İÖO’na başladım. 8 Sene sonrasında Adana’nın başarılı liselerinden İsmail Kulak Lisesi’nde eğitim gördüm. Üniversite sınavı sonrası ise Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne giriş yaptım. Hali hazırda öğrencilik hayatım sürmekte. Yaklaşık 8 sene profesyonel Futbol oynama şansım oldu. Birçok ulusal turnuvaya katıldım. Şu anda ise Adana’da yaşıyorum. İlk olarak küçük yaşlarda öğrendiğim Ticari bilgilerimi pratiğe aktarma amacı ile Amazon’da bir E-Ticaret şirketi kurdum. 1,5 senelik süreç sonrasında Dijitalçevirmen.com isimli bir pazar yeri girişiminin parçasıydım. Son 1 yıldır ise Yabancı Dil Eğitim Ağı olan Talkius’un başında bulunuyorum.

Hakan-Dikbakan-Tanınmış-Kişiler

1-İş hayatınızdan yaptıklarınızdan en başta kısaca bahseder misiniz? 

Genel hatları ile teknolojik projelerde iş geliştirme- pazarlama ve satış kanallarında bulundum. Şirketlerin Dijital Pazarlamasını ve kobilerin dijital dönüşüme katılması için çalışıyorum. Birçok sektörü araştırdıktan sonra E-Ticaret ve Eğitim girişimlerinde etkin rol oynamaya başladım.

2-Hayat hikayenizden bahseder misiniz? 

Genel olarak spor ile uğraştım. Futbol sporunun yanı sıra Yüzme ve Tenis takımlarında da bulunma şansım olduğundan dolayı takım ruhunu kazandım. Lise hayatımın başından beri başkalarının hayallerini ileriye taşıma anlayışının bana ters gelmesinden dolayı kendi girişimimi kurmaya ve kendi hayallerimin peşinden gitme amacım oldu. Bu doğrultuda kendimi geliştiriyorum.

3-Girişimlerinize başlamadan önce hangi iş ile uğraşıyordunuz? 

İngilizce özel ders ve Çevirmenlik ile uğraşıyordum. Ayrıca Şirketlerin yurt dışı bağlantılarını gerçekleştiriyor, resmi metinlerini ve makalelerini yazıyordum. Birkaç firmanında Dijtal Pazarlama departmanlarında çalıştım.

4-Girişimleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Güncel Girişimim eğitim üzerine. Talkius Çevrim İçi Yabancı Dil Eğitim Ağıdır. İngilizce’den Latince’ye kadar birçok dilde Dünya’nın birçok yerinden Eğitmenler ile, herhangi bir dili öğrenmek ya da pratik yapmak isteyenleri buluşturan bir pazar yeridir. Henüz çok yeni bir girişim olan Talkius, Türkiye pazarında lider olmayı ve Avrupa pazarına açılmayı hedeflemektedir.

5-İlk girişiminizi nasıl tasarladınız? 

2017 yılında artık firmaların yavaş yavaş online kanallarda satış ve pazarlama çalışmaları yaptığını gördükten sonra E-Ticaret üzerine eğitimler almaya başladım. İlk olarak Ebay’de Dropshipping yöntemi ile satış yaptım. Daha sonra Amazon Kanada ve Amerika arasında FBA yaptım. İlerleyen zamanlarda Çin’den ürünleri bulup Amerika Amazon ofisine yollamaya başladım. Bu yöntemlerin çoğalması ile de rekabet çok arttı ve o ilk çabamız batmış oldu.

6-Üzerinde en çok uğraştığınız yaratırken zorlandığınız girişiminiz hangisiydi? 

Yazılımından ekibine açık ara Talkius.

7-İşinizi kurarken bir iş plânınız var miydi ve dışarıdan herhangi bir destek aldınız mı?

Kendinize ortaklar buldunuz mu ve eğer bulduysanız karşı tarafta ilk dikkat ettiğiniz özellik nelerdir? Plan aslında bir girişimin en önemli parçası ancak bunun ne kadar önemli olduğunu 2–3 kere batınca anlıyorsunuz. Öncelikle Talkius fikri aklıma geldiğinde önce bir pazar ve müşteri analizi yaptım. İhtiyaç ve pazar analizi sonrası bir ürün planı oluşturduk. Hedef kitleye göre bir pazarlama stratejisi oluşturduk. Ancak 2–3 kez ekip problemi yaşadım ve girişimin temel yapı taşı olan ekibi aslında eş-dost ile kurulmayacağını, resmi bir sözleşme imzalanmadan işe başlanılmaması gerektiğini öğrendim. Ekip içerisinde ise en çok dinamik düşünebilme yeteneği, iş disiplini ve araştırma yeteneğine öncelik veriyorum. Bir startup içerisinde herkesin büyük sorumlulukları oluyor. Bu sorumlulukların bilincinde olmak ön plana çıkıyor.

8-İş hayatınızda en iyi ve en kötü anlarınız neler hiç pes ettiniz mi? 

Yaptığım işin insanlar tarafından saygı duyulduğunu ya da takdir edildiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Girişimlerini sektörde ölüm vadisi dediğimiz yerde kalıp batıyor maalesef. Kendi çocuğunuz gibi büyüttüğünüz girişiminizin bir süre sonra batması çok üzücü. Bu yüzden artık bir noktadan sonra bırakmak ve yeni işlere başlamak gerekiyor. En kötü özelliğim bu bırakamıyorum ve bir çıkar yol bulana kadar ilerliyorum ama genelde sonu hüsran oluyor.

9-Gelecekle ilgili planlarınız neler? İşinizi büyütmek istiyorsunuzdur mutlaka bu konuda enerji ve motivasyonunuz nasıl?

Motivasyonumuz bize verilen desteği boşa çıkarmamak. Her gün her saat işimizi büyütmek için maximum seviyede çalışmak. Bize düşen ise bir sonraki nesillere örnek alacak hikayeler oluşturup, onların daha iyi bir hayata adım atması. İş hayatımdaki en büyük motivasyonum ise ekibim ve bana güvenen paydaşlarımız. Bana güvenen insanların daha iyi bir hayata sahip olması için çabalarım. Yazılım projeleri biraz zor ve meşakkatli. Bundan sonra bir girişim yapacak olursam ( ki yapacağım) E-Ticaret’e tekrar dönmek olur. Çünkü ticaret biraz daha somut bileşenlerden oluşuyor: Lojistik, Operasyon, Pazarlama, Satış vb.

10-Tecrübelerinize dayanarak girişimcilikte başarılı biri olabilmek adına en kritik unsurlar sizce neler? Bu amaçla en değerli varlığınız nedir?

21. yüzyılın en önemli becerisi : İLETİŞİM. Bir girişimin başında ki kişi olarak çok iyi bir iletişim becerisine ve iş disiplinine ihtiyacınız var. Sabırlı olmak ve yılmamak gerekiyor. Pazarla en doğru iletişimi kurmak, ekip olarak başarılı olabileceğini kanıtlamak için iş disiplininin ve iletişimin kuvvetli olması çok büyük önem taşıyor.

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.