Hakan-Aşcı-Tanınmış-Kişiler

Hakan Aşcı

Head of Digital Services, Etisalat UAE at Ericsson
Head of Digital Services, Etisalat UAE at Ericsson

1982 yılında Denizli’de doğdu. 2000 yılında Denizli Anadolu Lisesi’nden (DAL) mezun oldu. Sonrasında Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (100% Burslu) bölümünü kazanarak İstanbul’da yaşamaya başladı. Son olarak 2011 yılında Ericsson’un sağladığı eğitim bursu ile Boğaziçi Üniversite’sinde Yönetici İşletme Yüksek Lisans (E-MBA) programını tamamladı. Hali hazırda, Harvard, INSEAD ve MIT Üniversitelerinin farklı alanlardaki Yönetici Eğitim programlarına devam ediyor.

Lise ve üniversite yıllarında yoğun bir şekilde Halk Oyunları faaliyetlerine katıldı, profesyonel olarak zeybek oynadı. Benzeri şekilde çocukluğundan beri bağlama çalıyor. Halk Oyunları ve bağlama sayesinde, Koç Üniversitesi’nde Folklor Kulübü’nü kurup kulübün 2 sene başkanlığını yürüttü. Hem halk oyunları hem de bağlama eğitmeni olarak da çalıştı. Türkiye’nin bir çok bölgesinde ve çeşitli televizyon kanallarında gösterilerde ve yarışmalarda yer aldı.

Yine Koç Üniversitesi’nde 3 sene boyunca Mühendislik Fakültesinde Asistan olarak çalıştı, hem ek derslerde asistan olarak ders verip, hem de ödev ve sınav değerlendirmelerini yaptı.

Üniversite yıllarında sırasıyla IBM Türkiye, Microsoft, Citibank ve Ericsson şirketlerinde staj yaptı. 2004 yılı yazında stajer olarak girdiği Ericsson’da son sınıfta yarı-zamanlı çalışan Hakan, 2005 yılı Haziran’ında mezuniyetiyle birlikte Entegrasyon ve Yazılım Mühendisi olarak Ericsson’da çalışmaya başladı.

2014 yılına kadar Ericsson Türkiye ofisinde sırasıyla Entegrasyon ve Yazılım Mühendisi, Proje Müdürü, Program Müdürü, Ekip Lideri ve Ekip Yöneticisi olarak çalıştı. Bu süreçte Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyet’ler de bir çok proje tamamladı (Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kıbrıs, Filistin, Lübnan, Kongo, İran).

2014 yılında OSS/BSS Proje Finansalları ve Yönetimi Bölge sorumluluğunu alarak Ericsson Bahreyn’e transfer oldu. 2015 yılında da Ericsson Etiyopya’da Kıdemli Satış Yöneticisi olarak Ethio Telecom’dan sorumlu olarak çalıştı.

2016 yılında tekrar Ericsson Bahreyn’e dönen Hakan, önce Zain Bahreyn’den sorumlu Müşteri Operasyonları yöneticisi (Customer Operations Manager) olarak 1 yıl çalıştıktan sonra,  Batelco (Bahreyn) ve Körfez (GCC) Ülkelerindeki projelerde Program Direktörü olarak projelerde görev aldı.

2020 yılı Mart ayında Ericsson Abu Dhabi’ye transfer olan Hakan, halen Etisalat BAE Digital Servisler’den sorumlu yönetici olarak çalışma hayatına Ericsson’da devam etmektedir.

Yaklaşık 16 yıldır Telekomünikasyon Sektöründe çalışma hayatını devam ettiren Hakan, özellikle Dijital Servisler alanında satış öncesi, satış, proje yönetimi ve implementasyonu dahil olmak üzere yurt içi ve yurt dışında onlarca projeyi başarıyla tamamlamıştır.

Profesyonel iş hayatında gerek yurt içinde gerek yurt dışında (İsveç, Kanada, İngiltere, Hırvatistan, Tayland) oldukça fazla sayıda eğitime katılarak hem teknik hem de satış ve proje yönetimi konularında kendisini geliştirme fırsatı buldu.

Son dönemde Bulut teknolojisi, Veri Bilimi ve Yapay Zeka alanında bir çok sertifika edindi. Dünyada ki sayılı üniversitelerden Liderlik, Finans, Strateji ve Yapay Zeka Alanında devam eden eğitimleri arasında.

Özellikle yeni mezun ve öğrenci arkadaşlara mentorluk yaparak onlara kariyerlerine yon vermeleri konusunda destek vermektedir.

Ericsson’u staj için seçme nedeni Koç Üniversitesi’ne nispeten yakın olmasıydı. Ancak sonrasında çok dinamik bir sektörde farklı rol ve ülkelerde sorumluluklar alarak kendini geliştirme ve deneyim kazanma fırsatı yakaladı. Bu değişimin bir parçası olmak ve bundan keyif alacaklarını düşünenlere Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri alanında çalışmayı tavsiye ediyor.

Bunun dışında yurt dışı tecrübesinin çok önemli olduğunu vurguluyor ve fırsatı olan herkesin mutlaka yurt dışında – mümkünse birden fazla ülkede – deneyim kazanmasının önemini vurguluyor.

Evli, 7 ve 9 yaşında Yiğit ve Mert isimli 2 çocuk babasıdır.

LinkedIn

 

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.