Ertuğrul-Gazi-Akcan-Tanınmış-Kişiler

Ertuğrul Gazi Akcan

Merhaba, ben Ertuğrul Gazi AKCAN

Kendimi anlatmaya çocukluğumdan başlamak istiyorum. Hayatım boyunca hep oyun oynamış ya da oyun üretmiş biriyim. Çocukluğumda dahi en ufak parçalardan oyunlar üretip bu oyunları yakın çevrem ile oynamayı çok severdim.

Zaman geçtikçe video oyunları benim çoğu zamanımı almıştı. Gerçek anlamda ise oyun geliştiriciliğine girişim liseden itibaren yakın olduğumuz arkadaşım Erdinç Semerci’nin bana bu muazzam fikir ile gelmesiyle birlikte başladı. Bundan tam 5 sene önceydi. Ne muazzam bir ileriye yönelik plan değil mi? O zaman lise sondaydık. Sınav sonuçlarımız açıklandı. Ben Pamukkale Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği bölümünü kazanmıştım. Okulun ilk zamanları bölümümün hayalimle uyuşmadığını düşüyordum. Bu durum da beni ümitsizliğe itmeye başlamıştı. Yine de hayallerimizden vazgeçemezdik. Başlangıç için C# temel programlamayı öğrenebilmek için kitaplar aldık. Ardından ise Unity oyun programlama kaynakları ve eğitim videoları bulduk. Bu eğitim aldığım sıralarda okulumu isteyerek okumuyordum. Bir gün staja gittiğimde benim bakış açım tamamen değişmişti.

Ertuğrul-Gazi-Akcan-Tanınmış-Kişiler

Örnek verebileceğim bir anımı anlatmak istiyorum. Sınıfımda hem öğretmen hem de diğer çocuklar tarafından dışlanan bir çocuk vardı. Çocuk hiç konuşmuyordu. Çocuğun düşük zekalı olduğu düşünülüyordu. Bir gün sınıftaki çocuklar materyallerden kale yapmışlardı. Bu çocuk ise bir süre kalenin içine girdi ve tek başına etrafı seyretti. Durup dururken anlamsız bir şekilde “huuuu huuuuu” benzeri sesler çıkarmıştı. Yanına yaklaştım ve neden bu sesi çıkardığını sordum. “Öğretmenim, kaleyi yaptılar ama kapısını koymadılar. O yüzden içeri rüzgar giriyor” dedi. Çocukların hayal dünyası bunun gibi örnekler ile benim gözümde inanılmaz değer kazandı. İnsan oyun oynamayı bıraktığı zaman gerçek mutluluğu unutur. Çünkü oyun çocuğun her zaman sığındığı bir yerdir. Bizler de her zaman ona sığınmalıyız. Hayatımdan oyunu hiçbir zaman
çıkarmayacağım. Çok şanslıyım ki öğretmenlik öğretilerim bana çocuk gibi düşünme yetisi kazandırdı. Çocuğu anlayan herkesi anlar, herkesi anlayan onlara istediğini verir. Onların seviyesine inmek dünyanın en zor ve en güzel olayıdır.

Arkadaşım Erdinç de çok şanslıyım ki hep oyun oynayan ve mantıklı düşünebilen bir insan. Beraber oturduğumuzda çok az sürede çok fazla fikir ve hayal ürünü kurgulayabilir. Tabi ki bu kurguladıklarımızı hayata geçirmek hiç kolay bir şey değil. Üniversite dönemimiz boyunca yeterince kaynak ve eğitim sağlayabilmek için birçok kurum ve özel sektör şirketi ile görüştük. Gerekirse insanları eğittik. Dört sene boyunca çabaladık.

Bu sürede kendimi Unity oyun motorunda geliştirdim. Kod yazabilmemin okulum ile bir alakası olmamasına rağmen bu işe kendimi çok adadığım için öğrendim. Erdinç ile hep birbirimize söylediğimiz bir söz vardı;”asla çalışanlarımıza diğer patronlar gibi davranmayacağız, öncelikli amacımız yaratıcı ürünler ortaya koymaktır.”. Baskının olduğu ortamda yaratıcılık olmaz. Herkes istediği gibi düşüncesini söyleyebilsin ki bizler amacımızın bizden daha büyük olduğunu anlayabilelim.

Ertuğrul-Gazi-Akcan-Tanınmış-Kişiler

Umarım yolumuzu ve çizgimizi bozmayız. Mezuniyetimi tamamladım. Şu an DOT STUDUO olarak Denizli / Çamlık mahallesinde bir ofisimiz bulunmaktadır. Görmek isteyen herkese kapılarımız açık olacak ve yol çizelgesi isteyenlere her zaman için yardımcı olacağız. Yeter ki bir şeyi isterken gözlerinizin içi parlasın.

Ertuğrul-Gazi-Akcan-Tanınmış-Kişiler

Ertuğrul Gazi AKCAN
CTO of Dot Games
+90 507 568 69 38
ertugrulgaziakcan@gmail.com

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.