Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970 tarihinde Akçaabat, Trabzon’da doğan bir Türk iş insanı ve siyasetçidir. Haziran 2019’dan bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İmamoğlu’nun siyasi kariyeri, 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevi ile başlamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday gösterildiği 2019 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. Ancak, AK Parti’nin itirazları ve Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararlar sonucu İstanbul seçimleri iptal edilmiş, İmamoğlu ise 6 Mayıs 2019 tarihinde görevden alınmıştır. Yenilenen seçimde büyük bir halk desteğiyle tekrar kazanan İmamoğlu, 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını alarak göreve başlamıştır.

Ancak, 4 Kasım 2019 tarihinde yaptığı bir basın açıklamasında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine yönelik hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmıştır. 14 Aralık 2022 tarihinde mahkeme, İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası vermiştir. İstinaf ve Yargıtay aşamalarında bu ceza kesinleşirse, Ekrem İmamoğlu, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında seçme ve seçilme haklarından yoksun kalabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...