Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol, 6 Eylül 1988 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiş Türk komedyen ve oyuncudur. Mersinli avukat bir anne ile Çerkes kökenli Balıkesirli doktor bir babanın oğlu olarak hayata gözlerini açan Demirkol, ortaokulu Amasya’da tamamlamış ve lise eğitimini Ankara’da almıştır. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Demirkol, eğitim hayatının ardından reklam ajanslarında çalışmaya başlamıştır.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı güldürü videolarıyla dikkat çeken Demirkol, 2012 yılında “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasına katılarak geniş kitlelere ulaşmıştır. Ardından, komedyen Murat Gençoğlu’nun davetiyle BKM Mutfak’a katılarak stand-up gösterilerine başlamış ve kısa sürede büyük bir ilgi toplamıştır.

Feyyaz Yiğit Çakmak ile birlikte kurdukları “Eski Açık” projesi ve “Gibi” adlı internet dizisiyle başarılı işlere imza atan Demirkol, reklam filmlerinde de boy göstermiş ve özellikle “Fakat O Ne” adlı Garanti BBVA reklamındaki performansıyla beğeni toplamıştır.

Oyunculuk kariyerine 2018 yılında “Ölümlü Dünya” filmiyle adım atan Demirkol, aynı yıl Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Ahlat Ağacı” filminde de başrolde yer almış ve performansıyla övgü almıştır. “Tutunamayanlar” adlı televizyon dizisinde Tarık Şakrak karakterini canlandırarak başarılı bir performans sergilemiştir.

2021 yılında BluTV’de yayınlanan “Doğu” adlı absürt komedi dizisinde oynayan Demirkol, aynı yılın Ocak ayında “Tekrar” adlı şarkıda Mustafa Sandal ile düet yaparak müzik dünyasına da adım atmıştır.

2022 yılında “Maske Kimsin Sen?” adlı yarışma programında jüri üyeliği yapmış ve “Doğu Demirkol ile Alelade Show” adlı talk show programını sunmuştur. Ayrıca, reklam filmlerinde Türkiye’nin Dijital Hikayeleri konulu projede yer almıştır.

2023 yılında BluTV’de yayınlanan “Doğu” dizisinin 2. sezonunu ve TRT 1’de gösterilen “Geleceğin Rotası” adlı sinema filmini başarıyla tamamlayan Demirkol, sinema dünyasındaki yerini “Ölümlü Dünya 2” ve Zeki Demirkubuz’un yönettiği “Hayat” adlı filmlerle pekiştirmiştir.

2024 yılına ise kendi senaryosunu yazdığı ilk sinema filmi “Yaşam Koçu” ile girmeyi planlayan Aydın Doğu Demirkol, bu filmde Yağmur Tanrısevsin ile başrolü paylaşacak ve seyircilerle buluşturacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...

Şifanur Gül

Şifanur Gül, 26...