Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli (d. 1 Ocak 1948, Osmaniye), Türk akademisyen, ekonomist ve siyasetçidir.

Milliyetçi Hareket Partisi MHP’nin Genel Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı.

Ülkü Ocakları’nın kurucularından olan Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihinden beri MHP Genel Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 1999-2002 yılları arasında Bülent Ecevit tarafından kurulan Koalisyon Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21’inci, 23’üncü, 24’üncü, 25’inci, 26’ıncı ve 27’inci dönem Osmaniye Milletvekili olarak meclise girdi.

Politikaya girmeden önce Türkiye ve dünya ekonomisi, Türk tarihi ve dış politika konularıyla ilgilenen ve bu alanlarda çalışmalar yapan Bahçeli, Alparslan Türkeş’in vefatının ardından yapılan ilk kongrede MHP Genel Başkanı seçildi. İlk defa 1999 Türkiye genel seçimlerinde MHP’den Osmaniye Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 2002 Türkiye genel seçimlerinde partisi %10’luk seçim barajının altında kalınca, Genel Başkanlık görevinden istifa etti, fakat 2003 yılında yapılan kongrede yeniden Genel Başkanlığa tekrar seçildi.

MHP’nin Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde %4,39 oranında oy kaybederek, alınan oy %11,90 oranında azalınca 547 delege parti yönetiminden olağanüstü kurultay talep etti, fakat Bahçeli kurultay çağrılarını reddetti. Muhalifler partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde iptal davası açtı, 19 Haziran 2016 tarihinde bir kurultay yapıldı ve parti tüzüğündeki olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılmasını engelleyen madde değiştirildi. Fakat Yargıtay’ın kararıyla yapılan bu değişiklikler durduruldu.

Bahçeli, 2018 ve 2021 yıllarında yapılan kongrelerde MHP Genel Başkanlığı’na tekrar seçildi. MHP, 2018 yılında AK Parti ile “Cumhur İttifakı” adında bir seçim ittifakı kurdu. Seçimlere Cumhur İttifakı çatısı altında giren MHP, 2018 Türkiye genel seçimleri’nde Meclis’e 49 Milletvekili soktu, 2019 Türkiye yerel seçimleri’nde de bu ittifakı sürdürdü.

Bahçeli, 11 Aralık 2021 tarihinde Alparslan Türkeş’in fikir ve hizmetlerinin doğru anlaşılması ve anlatılmasını sağlamak amacıyla Türkiye Alparslan Türkeş Siyaset Akademisi Vakfı’nın (TATSAV) kurulduğunu duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...