Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23 Aralık 1960 tarihinde Denizli’de dünyaya gelmiş bir Türk oyuncu ve tiyatrocu olarak bilinir. İlköğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde başlayan Akbağ, ailesinin ayrılması sonucu Erenköy Kız Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Ardından, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda oyunculuk eğitimi almış ve başarılı bir şekilde mezun olmuştur.

Oyunculuğa amatör olarak başladığı İstanbul’daki çeşitli tiyatro topluluklarından sonra, profesyonel kariyerine Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi önemli topluluklarda devam etmiştir.

Demet Akbağ, sinema kariyerine 1986 yılında Zeki Ökten’in “Davacı” adlı filmi ile adım atmıştır. Bu süreçte birçok film ve dizi projesinde yer almış, 1993’te “Tersine Dünya” filmi ile Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kazanmıştır.

Aynı zamanda tiyatro sahnelerinde de başarılı bir kariyere sahiptir. Türk televizyonlarında uzun yıllar yayınlanan “Bir Demet Tiyatro” programını Yılmaz Erdoğan ile birlikte hazırlayarak büyük beğeni toplamıştır. Bu dönemde “Otogargara” adlı tiyatro oyununda sahne almış ve bu çalışma Beşiktaş Kültür Merkezi’nin (BKM) kurulmasına vesile olmuştur.

Demet Akbağ’ın sinema dünyasındaki başarıları arasında “Vizontele”, “Organize İşler”, “Neredesin Firuze” gibi önemli projeler bulunmaktadır. Ayrıca, 2011 yılında “İstanbul’un Altınları” adlı dizide başrol oynamış ve birçok ödül kazanmıştır.

2019 yılında eşi Zafer Çika’yı kaybeden Demet Akbağ, Kasım 2023’te başlayan “Sandık Kokusu” dizisindeki Filiz karakteriyle izleyicilerle buluşarak kariyerine yeni bir sayfa eklemiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...

Şifanur Gül

Şifanur Gül, 26...