Damla-Erayhan-Taninmis-Kisiler

Damla Erayhan

Webolizma şirketinde Digital Media Planning Specialist
Webolizma şirketinde Digital Media Planning Specialist

18 Ağustos 1993’te Çorum’un Sungurlu ilçesinde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü tamamladı.

Hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıllık üniversite hayatı boyunca öğrenci kulüplerinde aktif roller aldı. Girişimcilik, kültürel kaynaşma, pazarlama, iletişim ve daha fazlası içinde yönetici ve üye olarak yer aldı. Bunlara ek olarak markaların üniversitelerde açtığı marka sorumlusu pozisyonlarında profesyonel çalışma hayatına ilk adımını attı.

Hazırlık sınıfında İngilizce için yatırım yaparken bir yandan uluslararası çalışan bir öğrenci topluluğu içinde yer alarak birçok farklı ülkeden arkadaşlar edindi. Farklı ülkelerde projeler içinde yer alma fırsatı buldu. Turkcell, Microsoft, YKM, Boyner gibi birçok markanın üniversite temsilcisi olarak sahada görev aldı. Festival ve etkinliklerin organizasyonlarında görev aldı. İletişim her zaman ilgisini çektiği için üniversite içinde ve dışında yapılan ücretli/ücretsiz tüm etkinlikleri takip etti. 3. Sınıfta gönüllü olarak EnerjiSa bünyesinde insan kaynakları stajı yaptı. Aynı yıl YGA isimli bir akademi programı kapsamında İstanbul’da 1 günlük binlerce kişinin katıldığı eğitime dahil olarak gönüllülük temelli çalışmalarını geliştirmeye çalıştı.

Üniversite hayatı boyunca uluslararası ve ulusal çapta birçok proje içinde yer aldı. Markaların saha pazarlaması kapsamında fikirler ürettiği dönemsel projelerde dinamik fikirler üretmek görevini üstlendi. İş yerinde çalıştığı müşteriler özelinde dönemsel kampanyalar geliştirerek çalışmaya devam ediyor. Genellikle projeler içine dijital reklam stratejisi geliştirmek için dahil oluyor. Pandemi döneminde evlerde olunan süreçte sektörde önemli yeri olan birçok kişi ile canlı yayınlar yaptı.

Online olarak çok fazla eğitim, webinar, canlı yayın takip etmeye çalışmaktadır. Ücretli ve ücretsiz eğitimleri takip ederken bu eğitimleri veren önemli kişileri LinkedIn gibi profesyonel platformlardan takibe alıyor. Dijital reklamcılıkta her şey çok hızlı değiştiği için en doğru gelişim dijitalde yer alan içeriklerle olacağına inanıyor. Online kitaplar bile bu hıza zor yetişirken basılı kitaplar bu sektör için anlamlı olmayabiliyor. Başlıca takip ettiği yerler; İçerikbulutu, Pazarlamasyon, Webrazzi, ZEO, thinkwithgoogle, Facebook Blueprint ve daha fazlasını sosyal medya hesaplarından, mail listelerine dahil olarak takip ediyor.

Deneyimlerini  genellikle LinkedIn üzerinden paylaşmaya devam etmektedir. Yenilikler, ön görüler ve yorumlarını profilinden paylaşmaya özen göstermektedir. İçinde olduğu ajansın Youtube kanalı, Instagram hesabı gibi yerlerde video içeriklerde paylaşıyor.

Dijital pazarlama okuduğum blog ve içeriklerde görüp üniversitedeyken az çok okumaya başladığım bir alandı. Bu alanda uzun uzun okumalar yaptım, sektörün önemli isimlerini takibe aldım ve öncelikle özümsedim. Ücretsiz eğitimleri küçük büyük demeden takip ettim. Dijital sürekli kendini geliştiren ve analize dayalı bir alan olduğu için beni içine çekmeyi başardı. Eğer henüz sektör içinde değil ve merak ediyorsanız kesinlikle okumayı, araştırmayı, kendinizi geliştirmeyi çok sevmeniz gerekiyor. 1 hafta içinde bildiğiniz her şey değişebiliyor. Yepyeni bir gelişme ile hayal ettiğiniz şeyler karşınıza çıkabiliyor. Sizi şaşırtmayı her zaman başaran bir alan olarak düşünüyorum. Sektörde olup çok az bilgi ile doğru olmayan yorumlar yaparak bu alanda bilgisi olmayan kişileri yanlış yönlendirebiliyorlar. Herkes için genel önerim; dijitalde kesin doğru ya da kesin yanlış yoktur. Temel olan analiz etmektedir. Analiz edemediğiniz konuların bile analizini yapmadan yorum yapmamak gerekmektedir. Gelişimden, değişimden hoşlanıyor, dinamik bir çalışma hayatı istiyorsanız en doğru yerdesiniz.

Dijital pazarlama galaksi gibi sonsuz ve bu sebeple kendimi uzman olarak görmek beni her zaman korkutur. Kendimi geliştirmeye , öğrenmeye ve öğrendiklerimi paylaşmaya çok açık biri olarak herkese bunu öneririm. Öğrendikleriniz size yeterli gelmediğinde ve öğrendiklerinizi aktardığınızda daha fazla ile gelişmeye devam edeceksiniz.

LinkedIn

Muhammed UTKU
Merhaba ben Muhammed, Tanınmış Kişiler kurucusuyum. Sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.