Cüneyt Özdemir

Cüneyt Özdemir, 8 Şubat 1970 tarihinde Ankara’da doğan Türk gazeteci, sunucu, yazar ve YouTuber’dır. Eğitim hayatına Ankara Atatürk Lisesi’nde başlamış ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun olmuştur. Babası Ahmet Özdemir, Kıbrıs Harekâtı gazisidir.

1990 yılından itibaren medya sektöründe yer alan Özdemir, önceleri Mehmet Ali Birand’ın sunuculuğunu yaptığı 32. Gün haber programında genel yayın yönetmenliği dahil birçok görevde bulunmuştur. Bu süreçte Londra’da bir dönem British Council bursuyla kaldı. CNN Türk’ün kuruluş kadrosunda yer alarak, uluslararası savaş bölgelerinden haberler ve programlar hazırlamıştır.

Cüneyt Özdemir’in en bilinen programlarından biri “5N1K” başlıklı haber programıdır. Bu program, birçok ödül kazanmış ve Özdemir’e Altın Kelebek, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Mahmut Dikerdem Ödülü, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından “En İyi Belgesel TV Oscarı” ve “CNN Türk TV Oscarı” gibi prestijli ödüller getirmiştir.

2014 yılında Kanal D ana haber bülteninin sunuculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlenen Özdemir, 2015 yılında bu görevinden ayrılmış ve aynı yıl “Sezen’li Yıllar” adlı konser serisinin yönetmenliğini üstlenmiştir.

Cüneyt Özdemir, 2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimini konu alan “Bir Millet Direniyor” ve New York izlenimlerini paylaştığı “Suskunluk Dağının Zirvesinde” adlı kitapları yayımlamıştır. Ayrıca, 2017 yılında Rıza Sarraf davasını takip ederek Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “en iyi TV haber programcısı” ödülüne layık görülmüştür.

Gazetecilik kariyerine ek olarak yazarlıkla da ilgilenen Cüneyt Özdemir, deneme kitabı “Günebakan: Yaz Güneşinde Kurutulmuş Kelimeler”i 2018 yılında yayımlamıştır.

Özdemir, aynı zamanda YouTube kanalında ve ücretli platform Suppi TV’de dünya gündemini yorumladığı yayınlar yapmaktadır. Evli olan ve bir çocuk babası olan Özdemir, ABD’de yaşadığı dönemlerin ardından şu anda İstanbul’da yaşamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...