Charlie Munger

Charles Thomas Munger (1 Ocak 1924 – 28 Kasım 2023), Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı ve hayırseverdi. Warren Buffett tarafından yönetilen Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı olarak uzun yıllar görev yaptı; Buffett, Munger’ı en yakın ortağı ve sağ kolu olarak tanımladı. Munger, 1984’ten 2011’e kadar Wesco Financial Corporation’ın başkanlığını üstlendi ve aynı zamanda Los Angeles, California merkezli Daily Journal Corporation’ın başkanlığını ve Costco Wholesale Corporation’ın yönetim kurulu üyeliğini yaptı.

1945 yılında Caltech’te okurken Nancy Huggins ile evlenen Munger’ın bu evlilikten Wendy Munger, Molly Munger ve Teddy Munger adlı üç çocuğu oldu. İkinci evliliğini David Noble Barry Jr. ve Emilie Hevener Barry’nin kızı Nancy Barry Munger ile yapan Munger, bu evlilikten Charles T. Munger Jr., Emilie Munger Ogden, Barry A. Munger ve Philip R. Munger adlı dört çocuğa sahip oldu. Ayrıca iki üvey çocuğu, William Harold Borthwick ve David Borthwick, vardı.

Munger’in ilk eşi Nancy Huggins Freeman 2002 yılında 76 yaşında kanserden vefat etti. İkinci eşi Nancy Barry Munger ise 2010 yılında 86 yaşında evinde hayatını kaybetti.

Munger, Cumhuriyetçi bir figürdü ve çeşitli siyasi konulardaki görüşlerini açıkladı. Sağlık sistemi konusunda “Herkes için Medicare” savunucusu olan Munger, ABD’nin sağlık sistemini eleştirerek, Singapur’un tek ödemeli sistemini övdü.

Warren Buffett, Munger’ın ölümü üzerine yaptığı açıklamada, “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmadan bugünkü konumuna gelemezdi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...