Ceyda Düvenci

Ceyda Düvenci, 16 Nisan 1977 tarihinde Bursa’da doğan Türk oyuncu ve televizyon sunucusudur. Oyunculuk kariyerine 1990’lı yıllarda dizi ve televizyon programlarıyla başlamış, “Sabah Şekerleri” adlı programın sunuculuğuyla geniş kitlelerce tanınmıştır. Tiyatro oyunlarında da rol alan Düvenci, aynı zamanda çocuk kitapları yazarıdır.

Bursa’da doğan Düvenci, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. 1995 yılında oyunculuk kariyerine adım atan sanatçı, “Palavra Aşklar” adlı TV dizisiyle ilk kez ekranlara çıktı. Oyunculuğun yanı sıra “Sabah Şekerleri” programıyla televizyon dünyasında adını duyurdu. “Mirasyediler”, “Köstebek”, “Delidivane”, “Tatlı Kaçıklar” gibi dizilerde rol aldı. İlk sinema deneyimini “Her Şey Çok Güzel Olacak” filminde yaşadı.

2006-2009 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan “Binbir Gece” dizisinde “Bennu” karakteriyle ön plana çıkan Düvenci, “Hoşgeldin Hayat” filmiyle Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday gösterildi. Ardından “Kasırga İnsanları”, “Sil Baştan”, “Maki” gibi projelerde yer aldı.

Düvenci, sosyal sorumluluk projelerine de katılarak, görme engellilere yönelik sesli betimleme çalışmalarına destek verdi. Gönüllü olarak seslendirme yaptığı “Cenneti Beklerken” filmi, Türkiye’de sesli betimleme yöntemiyle seslendirilen ilk yapımdır.

Özel hayatında serebral palsi hastası olan kızı Melisa’nın tedavisi ve hastalıkla mücadelesiyle ilgili eğitimler aldı, kitaplar yazdı. 2010 yılında vizyona giren “Ejder Kapanı” adlı filmde pavyon şarkıcısını canlandırdı. 2011 yılında başladığı “Umutsuz Ev Kadınları” dizisinde “Elif” karakteriyle izleyici karşısına çıktı.

2015’te oyuncu Bülent Şakrak ile evlenen Düvenci’nin bu evlilikten “Okan Ali” adında bir oğlu oldu. Çiftin evliliği 2017 yılında sona erdi. 2018’de TV8’de “Günaydın Doktor” adlı televizyon programını sunmaya başladı. Reklam filmlerinde ve “Hadi” adlı interaktif bilgi yarışmasında sunuculuk yaptı. Ayrıca bilgisayar oyunu için seslendirme çalışmalarında bulundu.

Ceyda Düvenci, çocuk gelişimi konularına odaklanarak serebral palsi hastası kızı Melisa’nın yaşamından esinlenen çocuk kitapları yazdı. Sanat hayatına tiyatro ile devam eden Düvenci, 2017’de eşi Bülent Şakrak ile birlikte sahne aldıkları “Hanım & Efendi” adlı oyunla dikkat çekti.

Temmuz 2023’te eşi Bülent Şakrak’tan boşanan Ceyda Düvenci, Kasım 2023’te başlayan “Sakla Beni” dizisindeki Filiz karakteriyle ekranlarda izleyicilerle buluşmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...