Celâl Şengör

Ali Mehmet Celâl Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğan Türk akademisyen, bilim insanı ve yer bilimcisidir. Yapısal yer bilimi ve tektonik alanındaki öncü çalışmaları ile tanınan Şengör, şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına olan etkisini ortaya koyarak bilim dünyasında önemli bir isim haline gelmiştir. Kendi keşfettiği “Kimmer Kıtası” adlı şerit kıta, yaptığı çalışmaların bir ürünüdür.

Şengör, ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu, Rus Bilimler Akademisi ve Sırp Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyeliği gibi prestijli kuruluşlara dahil olmuş ve Mehmet Fuad Köprülü’den sonra Rus Bilimler Akademisi’ne seçilen ikinci Türk profesör unvanını kazanmıştır. 2010 yılında Alman Jeoloji Derneği tarafından Gustav Steinmann Madalyası’na layık görülen Şengör, uluslararası alanda da saygın ödüllerin sahibi olmuştur.

Misafir öğretim üyesi olarak Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmalarda bulunan Şengör, 1988 yılında Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından şeref bilim doktoru unvanına layık görülmüştür. Avrupa Akademisi’ne kabul edilen Şengör, aynı zamanda Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi ve Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi olmuştur. Kültür Bakanlığı Bilgi Çağı Ödülü’nü kazandığı 1991 yılında profesörlük unvanını elde etmiş, 1992’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı’nda profesörlüğe yükselmiştir.

Şengör, 2022 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden emekliye ayrılmış, uzun yıllar süren başarılı kariyerine damgasını vurmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...