Barış Konca

Barış Konca 1996 yılında İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünden beri gıda teknolojisi ve ar-geye olan merakı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Gıda Mühendisliği bölümünü 1’incilik ile kazanmasıyla pekişti.

Üniversite yıllarında Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimi alarak ilk ticaret deneyimini o zamanda pazarda çokça olmayan sporcu besin ve takviyelerini yurtdışından getirip, Türkiye’de satarak edindi. Her zaman girişken ve fırsatları kovalayan biri olan Barış, üniversite yıllarında, iş hayatının yanı sıra bir yandan profesyonel olarak Nike+Run Club ve Snakesteam atletizm takımında yarışıyor ve bir yandan da reklamlarda oynuyordu. Bu yoğun koşuşturmayla geçen yılları aslında Barış’ın kurucusu olduğu Pin startup’ının tohumlarını atmış oldu.

Pin, sağlıklı, koruyucu katkısız ve şekersiz fonksiyonel soğuk çaylar üreten bir startup. Pin’in 2 ürün grubu bulunmakta. Bunlardan ilki Barış’ın yoğun yaşantısında aslında ihtiyaç duyduğu sağlıklı enerjiye sahip olmak için ar-gesini kendisinin yaptığı Pin Energy Tea. Pin bu üründeki eşsiz içeriğiyle tüketicinin zindelik ihtiyacını en sağlıklı şekilde karşılamayı hedeflemiştir. Pin Energy Tea Himalaya’larda 5000 metre üzerindeki kayalardan gelen 80’in üzerinde doğal vitamin, mineral ve doğal çay kafeini ile zenginleştirilmiştir. Pin’in bir diğer ürün grubu Pin Vitamin Tea ise Himalaya’lardan gelen vitaminler ve antioksidantlar ile zenginleştirilmiş bir vitaminli soğuk çay. Kalori, şeker, renklendirici, koruyucu katkısı içermemekte ve günlük vitamin ihtiyacının %50’sini karşılamaktadır. Toplamda 2 ürün grubu ve 8 çeşite sahip olan Pin elbette son ürünlere ulaşıncaya kadar bir startup olarak birçok değişim yaşamış.

Barış Konca Pin’i, ticaret deneyiminden elde ettiği gelir ile Sarıyer’de pilot üretim tesisi ve ar- ge laboratuvarını kurarak başlatmıştır. Akabinde Türkiye’nin en iyi kuluçka merkezlerinden biri olan İTÜ Çekirdek’e kabul edilmiş ve orada çok değerli girişimciler, mentörler ve yatırımcılarla tanışarak girişimci kaslarını geliştirmiştir. Barış Konca girişimcilik merkezi BTM’nin düzenlediği Silikon Vadisi yarışmasını kazanarak 2019 yılında San Fransisco’ya gitmiş ve girişimini ABD pazarına açma şansını yakalamıştır.

Barış Konca Pin için kurduğu Pilot üretim hattı ile 2018 yılında üretim yaparak ilk kez pazara çıkmıştır. İlk satış ile beraber tüketiciyi ve satın alma hareketlerini çok yakından gözlemlemiş ve tekrardan ar-ge’ye yatırım yapmıştır. Barış yıllar içerisinde özellikle de gıda ve içecek tarafındaki ar-ge know how’unu geliştirmiş, firmalarla reçete, inovasyon ve üretim tarafında paydaşlık yapmaktadır.

Pin 2020 yılında ilk yatırım turunu kapamış ve çok yakında Türkiye, ABD ve İşviçre’de satışa çıkacaktır.

Linkedin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...