Aybike Turan

8 Temmuz 1988’de Kırıkkale’de doğan, ancak iki yaşında ailesiyle İzmir’e taşınan birey, 2006 yılında Karşıyaka Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Endüstri mühendisliği eğitimi almak amacıyla İstanbul’a, Sabancı Üniversitesine gelerek öğrenimine başladı. Mühendislik eğitimi alırken tiyatroya olan ilgisini sürdürmeye karar verdi ve tiyatro kulübünde aktif olarak yer aldı. Üniversite sürecinde oyunculuk, yönetmenlik ve kulüp başkanlığı gibi görevleri üstlendi.

Aybike Turan

2011 yılında Şahika Tekand Studio Oyuncuları’nda oyunculuk eğitimi almaya başlayarak bu alandaki bilgisini geliştirdi. Aynı dönemde Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı ve 2014 yılında mezun oldu. Sanatta yeterlilik doktorası için Maltepe Üniversitesi Sinema TV bölümünde çalışmalara başladı. Oyuncu ve yönetmen ilişkisini incelediği belgesel film projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve aynı konu üzerinde bir doktora tezi yazıyor.

Sahne performanslarının yanı sıra çeşitli projelerde kamera karşısında da yer aldı. İstanbul Drama Sanat Akademisi ve Ragıp Savaş Sanat Akademisi’nde yaratıcı drama eğitimi verdi. 2019 yılında Duygu Serin ve Melda Narin Güler ile birlikte Bi’Tık Tiyatro’yu kurarak ilk oyunları olan “45 Saniye”yi yazdı, yönetti ve oyuncu olarak da sahneye çıktı.

Üst düzeyde İngilizce bilmektedir ve başlangıç seviyesinde Fransızca ile işaret dili konularında bilgi sahibidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Öneriler

Doğu Demirkol

Aydın Doğu Demirkol,...

Feyyaz Yiğit

Feyyaz Yiğit Çakmak,...

Demet Akbağ

Demet Akbağ, 23...

Özge Özpirinçci

Özge Özpirinçci, 1...

Hayal Köseoğlu

Hayal Köseoğlu, 20...

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cündübeyoğlu, 10...